פרופ' שלמה שפירא השתתף בכנס הביטחון העולמי השנתי במינכן

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש (מימין) עם פרופ' שלמה שפירא

פרופ' שפירא מהמחלקה שלנו בכנס הביטחון העולמי השנתי  במינכן

פרופ' שלמה שפירא מהמחלקה למדע המדינה השתתף בכנס הביטחון במינכן, שהוא הארוע השנתי החשוב ביותר בעולם בתחום הביטחון הלאומי. השתתפו בו כשלושים ראשי מדינות אירופה וכמאה שרי חוץ והגנה מרחבי העולם. הכנס מהווה מוקד לדיונים כלליים ומפגשים אישיים בנושאי בטחון איזורי, לוחמה בטרור, דיפלומטיה ושיתוף פעולה מודיעיני.

פרופ' שפירא, שסיים לאחרונה את תפקידו כראש המחלקה למדע המדינה בבר אילן ונמצא עתה בשבתון בגרמניה, הוזמן לקחת חלק בכנס על רקע ניסיונו הרב במחקר וביישום של מדיניות ביטחון, התמודדות עם טרור עולמי וסוגיות של ביטחון פנים.  במסגרת השבתון יזם  פרופ' שפירא מחקר חדש יחד עם מכון פראונהופר בגרמניה, בתחום רדיקליזציה וטרור במרחב הדיגיטלי. המחקר בוחן את התפתחות תהליכי רדיקליזציה פוליטית באינטרנט וברשתות חברתיות על פי חתכים איזוריים ומאפשר הבנה עמוקה יותר של השאלה 'כיצד נוצרות רשתות טרור?'.  כמו כן מאפשר המחקר תיכנון יעיל יותר של מדיניות לוחמה בטרור, הן בתחום הבטחוני והן בתחום החברתי/פוליטי, בכל רחבי אירופה.

"המסר העיקרי שיוצא ממינכן הוא שמדינות אירופה, באיחור רב, הבינו והפנימו כעת את הסכנות הנובעות מטרור ואיומים בין מדינתיים" אמר פרופ' שפירא בראיון לרשת ב' בסיום הכנס. הוא הדגיש כי בשנים האחרונות צמצמו כמעט כל מדינות אירופה את יכולותיהן הצבאיות והבטחוניות, דבר שהשפיע לרעה על יכולתן להלחם בטרור ולמנוע פיגועי טרור לפני התרחשותם.  כעת התחייבו המדינות החברות בברית נאט"ו להגדיל את ההוצאות הבטחון שלהן לשני אחוז מן התל"ג תוך שבע שנים.  משמעותה של מחוייבות זו היא למעשה הכפלה של תקציבי הבטחון בחלק ממדינות אירופה, דבר שיאפשר הרחבת המאבק נגד הטרור ברובדים שונים

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש (מימין) עם פרופ' שלמה שפירא