הקתדרה לדת ומדינה ע"ש יהודה אבנר

אוניברסיטת בר-אילן ייסדה את הקתדרה לדת ומדינה בשנת 1995, על שמו של יהודה אבנר, באדיבותם של קבוצת יהודים אוסטרלים .פרופ' ישעיהו (צ'רלס) ליבמן מונה כיו"ר הראשון של הקתדרה. עם פרישתו של ליבמן בשנת 2002 מונה כיו"ר פרופ' אליעזר דון יחיא, ומאז פרישתו של דון יחיא לגמלאות משמש פרופ' שמואל סנדלר בתפקיד נכבד זה.

השגריר יהודה אבנר נולד באנגליה ,עלה ארצה בשנת 1947 והיה אחד ממייסדי קיבוץ לביא שבגליל. בשנת 1950 הצטרף לשירות החוץ והחל בקריירה דיפלומטית ענפה: הוא כיהן בין היתר כקונסול ישראל בניו יורק וכשגריר ישראל לבריטניה(1983-1988)אירלנד  ואוסטרליה.

אבנר שימש ככותב נאומים וכיועץ לכמה מראשי ממשלת ישראל דוגמת גולדה מאיר ואשכול לוי, וכן כיועצם האישי של רבין ובגין.

יהודה אבנר הוציא לאור שני ספרים: ראשי ממשלות- הסיפור האינטימי של המנהיגות הישראלית וכן היורשים הצעירים- דיוקנם של הילדים הישראלים. בנוסף הוא כותב טורים בעיתון ה-Jerusalem Post.

כיום מכהן יהודה אבנר כחבר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה וכחבר הועדה לבחירת שגרירים.

שמואל סנדלר הוא פרופסור מן המניין במחלקה למדעי המדינה וחוקר בכיר במרכז בגין- סאדאת שבאוניברסיטת בר אילן. בנוסף הוא משמש כראש מערך המכללות האזוריות של האוניברסיטה. בעבר כיהן פרופ' סנדלר כראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה וכדיקאן הפקולטה למדעי החברה (2006-2010),ומזה למעלה מ-30 שנה הוא חבר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

הקתדרה לדת ומדינה עוסקת ומעניקה תמיכה למחקרים בנושאי דת ומדינה כגון: זהות יהודית, דת וצבא, מפלגות דתיות, סכסוכים על רקע דתי ועוד- הן בארץ והן בעולם. בנוסף שותפה הקתדרה לכנסים ופעילויות ציבוריות העוסקים בנושאים הללו כגון: כנס בנושא דת ותקשורת, כנס בנושא מנהיגות בציונות הדתית, כנס בנושא העולם היהודי אל מול העולם הדמוקרטי המערבי, הרצאות ברחבי העולם  בנושא צה"ל, זהות יהודית, נישואי תערובת ועוד.