אירוע לזכרו של פרופ' אמריטוס אליעזר דון-יחיא ז"ל

vשבוע התקיים באוניברסיטה כנס בנושא "הציונות הדתית בין דת מדינה ובחירות" לזכרו של פרופ' אליעזר דון-יחיא ז"ל, בהשתתפות בני משפחתו ורבים נוספים.

מארגני הכנס, פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת וד"ר אלישבע רוסמן, ראש מרכז ארגוב, מהמחלקה למדעי המדינה, באוניברסיטת בר-אילן.

פרופ' דון-יחיא היה מעמודי התווך של המחלקה למדעי המדינה בבר-אילן, ועסק רבות בציונות הדתית ובשאלות בוערות הנוגעות בדמוקרטיה ההסדרית, סוגיות דת ומדינה ועוד. בסיכום הכנס, נערך פאנל בנושא הבחירות האחרונות. את הפאנל הנחה דניאל גולדמן, יו"ר גשר לשעבר, והתארחו בו חברת הכנסת לשעבר ד"ר עליזה לביא וח"כ מתן כהנא. בפתיחת הפאנל הציג מנחם לזר פילוח קלפיות מדויק ומפורט של הציונות הדתית בבחירות 2019. פילוח שמבהיר את המחלוקת הפנימית בין חרדים לאומיים מצד אחד ודתיים ליברלים מצד שני.

הכנס עסק בשני היבטים: האחד, ספרו האחרון של פרופ' אליעזר דון יחיא על הציונות הדתית בתקופת מנהיגותו של משה חיים שפירא "בין שלום לשלמות הארץ". השני, יחסי דת ומדינה - האם ועד כמה יש או אין דמוקרטיה הסדרית בסוגיות דת ומדינה.

פרופ' אשר כהן אמר בכנס כי "עלייתן הדרמטית של הרשתות החברתיות והתחרות הקשה בין אמצעי התקשורת מעצימה לאין שיעור קולות קצה קיצוניים של מיעוטים רעשניים. במציאות, אמנם הרוב הוא רוב דומם, אבל ההסכמיות רחבה יותר ממה שהדברים משתקפים בשיח".