דו חוגי מובנה עם המחלקה להיסטוריה כללית

להרשמה                             ליצירת קשר

הלימודים במחלקה למדעי המדינה באים להעשיר את ידיעתו והבנתו של התלמיד בנושאים הקשורים בחקר מוסדות ותהליכים מדיניים. הלימודים כוללים מגוון של קורסים בתחומי הממשל, יחסים בינלאומיים, מחשבה מדינית, מנהל ציבורי ומדיניות ציבורית, פוליטיקה ישראלית, אסטרטגיה וביטחון לאומי. 

התוכנית מתפרשת על 3 שנים.

תיאור המסלול:

השילוב של תואר ראשון בהיסטוריה ותואר ראשון במדע המדינה מפגיש בין תחומי ידע קרובים ומשלימים. מדע המדינה עוסק בעיקר בסוגיות שקשורות באופן בו פועלת המדינה ובתהליכי עיצוב המוסדות המדינתיים וכן בחקר היחסים בין מדינות ושאלות של ביטחון לאומי ואסטרטגיה. תחום המחקר ההיסטורי עוסק בסוגיות דומות אבל מנקודת מבט של חקר התהליכים, הרקע וההקשר ההיסטורי. כך למשל ההבנה כיצד התפתחו מושגים כגון זהות לאומית, יחסים בין דת למדינה, יחסי דרג אזרחי צבאי בהקשרם ההיסטורי מסייעים להבנת אותם מושגים והשפעתם על תהליכים מדינתיים ובינלאומיים בתקופתנו, תחום הזמן שבו מתמקד תחום מדע המדינה.

יתר על כן , בעוד תחום מדע המדינה שואף לניסוח של תיאוריות ומודלים כללים ואוניברסליים, ההיסטוריה חוקרת לעומק את המקרה הפרטי. למעשה ההבנה ההיסטורית המעמיקה, היא זו שמאפשרת במידה רבה את יכולת ההכללה התאורטית שבה מתמקד תחום מדע המדינה. באופן זה הופך הידע ההיסטורי לחומר הגלם של איש מדע המדינה ומאפשר לו את הפיתוח, התיקוף וההרחבה של הידע התאורטי. תחום לימודי ההיסטוריה גם מוסיפה מתודות משלימות למה שנלמד במסגרות מדע המדינה, כגון חקר מסמכים ותעודות במחקר ארכיוני.  התוצאה היא חוקר שמצויד בידע וביכולת מחקרית רחבה יותר ומעמיקה יותר, יכולת שמסייעת בהשגת ההתמקצעות והמיומנות הנדרשים מאנשי מדע המדינה ובהם, דיפלומטים, קציני צבא ומשטרה, אנשי מחלקות מחקר בארגונים שונים, יועצים פוליטיים, מבקרי ממשל, פקידי רשות מקומית, פקידות ממשלתית ואנשי תקשורת.

תנאי קבלה: 

  • מועמדים ללא ציון פסיכומטרי:
  1. תעודת בגרות מלאה בממוצע בגרות משוקלל של 98.
  2. מבחן אמי"ר או אמיר"ם

 

תכניות לימודים מפורטות לפי שנים: 

שנת הלימודים הראשונה תוכנית הלימודים
תשפה לצפייה
תשפד לצפייה
תשפג לצפייה
תשפב לצפייה
תשפא לצפייה
תשפ לצפייה
תשעט לצפייה

*התוכנית נתונה לשינויים 

למידע נוסף ולהרשמה למסלול דו חוגי מובנה במחלקה למדעי המדינה, אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר דרך עמוד צור קשר כעת ואנו נחזור בהקדם.

להרשמה                             ליצירת קשר