בוגרים מספרים

ניצן אדרי


 

מחזור ד' של תוכנית המצטיינים, תשע"ו

התמחות: לשכת מנכ"לית משרד הפנים, ירושלים

במשך כשנה התמחיתי במשרד מנכ"לית משרד הפנים. אחת לשבוע הצטרפתי לצוות היועצים של המנכ"לית ולקחתי חלק בתחומים המגוונים בהם עוסק המשרד. במהלך ההתמחות סייעתי בסיכום דו"חות של ועדות שונות, הוצאתי הודעות לעיתונות, גיבשתי המלצות לגביי הצעות חוק שונות שהעלתה הכנסת, עזרתי בכתיבת נאומים למנכ"לית, ניסחתי מכתבי תשובה למבקר המדינה ועוד. העבודה היתה מעניינת מאוד. זו היתה הזדמנות ייחודית להיכנס ללב ליבה של העשייה הממשלתית בישראל. 

התפקיד דרש ממני יכולת עבודה עצמאית, ומרבית הזמן באמת עבדתי לבד, אך עם זאת הרגשתי משמעותית מאוד ושאני חלק ממשהו גדול יותר. הדברים שכתבתי וההמלצות שגיבשתי אומצו הן ע"י המנכלית והן ע"י שר הפנים מספר פעמים והמסמכים שהכנתי הועברו למנכ"לית והיא השתמשה בהם בפגישותיה השונות. 

בתור סטודנטית למשפטים הרגשתי שאני זכיתי לראות צוות איכותי של יועצים משפטיים עובד, ולהיחשף לצד הפרקטי של תהליך החקיקה במדינה. העשייה במשרד הפנים שילבה את שני תחומי הלימוד שלי באופן מיטבי ואני מרגישה שלמדתי מזה המון ושהצלחתי ליישם גם את הידע המשפטי שרכשתי בלימודים בתוך העשייה שם.

הלימודים העיוניים שמלווים את הפרויקט היו מרתקים ורק העשירו עוד יותר את החוויה מהשטח.

למרות כל האתגרים, ההשקעה והזמן שזה דרש, אני מרגישה שקיבלתי הרבה כלים וידע להמשך שלא מקבלים בשום קורס או תכנית אחרת בלימודים.

ממליצה בחום !

 

  רעות ירושלמי

מחזור א' של תכנית המצטיינים, תשע"ג

התמחות: האגף לתכנון כלכלי, משרד החקלאות, בית-דגן

במשך כשנה השתלבתי באגף לתכנון כלכלי במשרד החקלאות, שפתח בפניי את הדלת והעניק לי מרחב בחירה ועצמאות ענק ומעבר למצופה. את ההתמחות התחלתי כשעל הפרק עמדה רפורמה צפויה במשק החלב בישראל, שזימנה לי היכרות עם מערך אינטרסים עצום והתמודדויות קשות מול קבוצות לחץ בגזרת מגדלי הבקר, המשווקים והצרכנים בישראל. כשהרפורמה החלה לדשדש, נפתחה בפניי דלת נוספת, והתחלתי לעסוק בתחום הרגולציה על מגדלי העופות והסובסידיות המגיעות להם בשל התיישבותם באזורי עדיפות לאומית. שוב נחשפתי למערך ביורוקרטי עצום ונחשפתי לתלאות ופוליטיקה במיטבה.

אין ספק כי העובדה שראשי האגף נרתמו להפיק את המיטב מההתמחות שלי ופתחו בפניי מגוון הזדמנויות שיחקה חלק אינטגרלי בכך שאוכל לסכם את תקופת ההתמחות בהצלחה רבה. ההתמחות הייתה מרתקת, מלמדת, וחשפה את פניו המגוונות של השירות הציבורי בארץ, את הפוליטיקה שנכנסת אליו ואת מרחב האינטרסים שלא תמיד מצליחים לראות מבחוץ.

 

אמיר לולו

 מחזור ד' של תוכנית המצטיינים, תשע"ו


התמחות: האפוטרופוס הכללי, משרד המשפטים, ת"א


שמי אמיר לולו סטודנט במחלקה למדעי המדינה, במהלך שנה ג' של התואר הראשון לקחתי חלק בפרקטיקום למצטיינים של המחלקה, שובצתי במשרד המשפטים - יחידת הפיקוח של האפוטרופוס הכללי. תמיד רציתי לקחת חלק בתחום "המדינה" לתרום לטובת הכלל, ברם רבים ניסו להפחיד אותי שהתואר הוא לא ריאליי ואין לו באמת שימוש, היום אני יכול להגיד לכל אלה שאין להם מושג על מה הם מדברים. מעבר ליכולות המחשבה הייחודיות אשר הקורסים השונים במחלקה פיתחו בי לצד תמיכה חריגה של המרצים ועידוד לשאוף להצטיינות, העבודה במשרד השלימה את הקובייה האחרונה של תהליך הלמידה שלי בתואר. במהלך השנה עסקתי בתחום האפוטרופסות במדינת ישראל, אני ממליץ לכולם לעיין מעט על מה זה, והייתי עד לשינויים מרחיקי לכת במדינת ישראל, מדובר בדיני נפשות! פשוטו כמשמעו! היכולות להתמודד ולהיות חלק תורם, פעיל ומשמעותי במשרד המשפטים (אשר במהלך השנה הפך להיות לי בית חם אליו תמיד הייתי מוזמן) הכל תודות למחלקת מדעי המדינה באוניברסיטה, "שהניחו" לי את אותם מילים בפה אשר בהם השתמשתי במהלך עבודתי במשרד.

אם אתם רוצים לתרום לטובת הכלל, לעשות משהו משמעותי באמת לעתים קשה, אבל מאוד מתגמל אל תוותרו על התכנית למצטיינים של מדעי המדינה שפותחת בפניכם עולם שלם של ניסיון וידע שלא תקבלו במקום אחר. תזכרו, גם אם כולם מסביבכם אומרים לכם שלא שווה להשקיע - אל תקשיבו! תמיד אבל תמיד תנסקו כמו נשרים גם שאתם מוקפים תרנגולי הודו

 

רוני גלם

 מחזור ד' של תוכנית המצטיינים, תשע"ו

התמחות: דוברות משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, ירושלים.

במסגרת ההתמחות שובצתי בדוברות משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. במהלך ההתמחות התנסיתי בכתיבת הודעות לעיתונות, עריכת תחקירים ואף הייתי נציגת דוברות באירוע "כנס רמון לחינוך וחלל" במסגרת שבוע החלל. במסגרת זו נפגשתי עם בעלי תפקידי מפתח רבים ומשמעותיים ביניהם, שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, מנכ"ל המשרד ועוזריהם, עיתונאים, אנשי תעשייה, אנשי מדע וחוקרים ממגוון תחומים. 

במהלך לימודי התואר אנו לומדים על תפקוד משרדים ממשלתיים, על תחומי אחריות שונים שקיימים במשרד ועל פעילות דוברות המשרדים. ההתמחות היוותה במה ללמוד על עבודת הדובר בשטח ועל ממשקי העבודה של דובר משרד ממשלתי עם גורמים פנים משרדיים וחוץ משרדיים ולהתנסות בעבודתו. למשרד המדע פעילויות רבות בנושא חינוך שבמסגרתן משולבים בני נוער כמו כלל הפעילויות במהלך שבוע החלל, תחרות לוויין נולד, קידום נשים במדע ועוד. לאור כך, ההתמחות היוותה עבורי חוט מקשר בין התחומים השונים אותם אני לומדת באוניברסיטה – מדעי המדינה, תקשורת ותעודת הוראה.

שתי נקודות משמעותיות שחוויתי בהתמחות: במהלך שבוע החלל זכיתי למפגש מרתק עם הגברת רונה רמון ואסטרונאוטים מכל רחבי העולם. בנוסף,  הייתי שותפה לפרויקט בו מדעניות מספרות על עברן ועל הדרך שעברו להגשמת יעדיהן וכך ישמשו מקור השראה לנשים צעירות.

 

חן רוטמןמחזור ג' של תוכנית המצטיינים ,תשע"ה
התמחות: מנהל הספורט – משרד התרבות והספורט

בפתחה של שנה ג' לתואר, הגשתי מועמדות בפעם השנייה לתכנית ולמזלי הרב עלה בידי להיות חלק מהתכנית. המסע שלי עבר דרך מכבירה: הייתי אמור להחל את ההתמחות בעיריית מעלה אדומים (לתושב מרכז הארץ מדובר בנסיעה של שעה לכיוון), אך הייתי פתוח לרעיון וקיבלתי אותו. לאור חילופי בעלי התפקידים בתכנית וסיבות שונות, הוחלפה התמחותי והתחלתי את ההתמחות במשרד התרבות והספורט בתל-אביב, תחת סגן ראש מינהל הספורט מר עופר בוסתן, והוצמדתי לדורית דנון, מפקחת מחוזית המשמשת גם פרויקטורית במשרד. תחילה, חששתי מפני שהמשרד "לא שידר" רצינות ועשייה, אולם במהלך עבודתי נחשפתי לצדדים בפן הארצי והמוניציפלי שחבריי לתכנית לא נתקלו בו, ובנוסף, נתקלתי בכוח עבודה איכותי ביותר שמשווע לשינוי ועשייה משמעותית.
בין הפרויקטים שעליהם עבדתי: פיקוח על המפקחים ואימוצה של תכנית רב-שנתית, השתתפות וקידום פרויקט "פרחי הספורט", השתתפות בדיונים בראשות ראש המינהל והשרה, ניתוח נתוני ספורט והשתתפות שנאספו ברמה הארצית ושימושם לשיפור המצב הקיים ברשויות. כיום אני עובד במשרד הכלכלה והתעשייה וסטודנט לתואר שני במחלקה.

לסיכום, אוכל לומר שנחשפתי למגוון רחב של פעילויות, עם פסיפס אנושי משובח שאילולא הם ההתמחות הייתה נראית אחרת.