מכון אירופה

English שלחו לחבר

מכון אירופה הוא מרכז ידע ומחקר ייחודי העוסק במגוון תחומים ביטחוניים ביחסי ישראל-אירופה ובמערכות הפוליטיות והביטחוניות באיחוד האירופי. 

מטרתו של המכון היא פיתוח ידע, חיזוק קשרים ודיון ציבורי בנושאים ביטחוניים משותפים לישראל ואירופה, יזום וביצוע מחקרים ופרויקטים בתחומים אלה, והנגשת ידע זה לבעלי תפקידים ציבוריים ועסקיים.

פעילות מרכזית של המכון בשיתוף קרן קונרד אדנאואר בישראל היא 'השולחן העגול האירופי' (The European Roundtable), המתכנס אחת לשלושה חודשים. במפגשים אלה מתקיים דיון בין מומחים בכירים עם מקבלי החלטות, דיפלומטים ובעלי תפקידים במגזר הציבורי והפרטי בישראל בנושאים מרכזיים על סדר היום ביחסי ישראל-אירופה.  בין הנושאים אשר נידונו במפגשי השולחן העגול בעת האחרונה היו השפעת עליית מפלגות ימין קיצוני על קהילות יהודיות באירופה, שיתוף הפעולה בין ישראל ונאט"ו, יחסי ישראל עם מדינות מזרח הים התיכון בתחומי האנרגיה והביטחון, ואיומים בתחום הסייבר לדמוקרטיה, לכלכלה ולחברה.

המכון פועל גם בהעמקת שיתוף פעולה בין האקדמיה, התעשיה ומגזר ההיי-טק, דרך מיזמים משותפים בפרוייקטים של תכניות האיחוד האירופי ושיתופי פעולה נוספים.

המכון הוקם על ידי פרופ' אילן גריילסאמר, שעמד בראשו שנים רבות עד פרישתו לגמלאות. בשנת 2017 התמנה פרופ' שלמה שפירא לראש המכון, ולצידו ועדת היגוי בינלאומית.  במכון פועלים עמיתי מחקר בכירים בפיתוח תחומי פעילותו.

כתובת המייל של מכון אירופה היא: europa.institute@biu.ac.il