למה ללמוד מדעי המדינה?

אם אתם צרכני חדשות נלהבים אך לא מסתפקים במידע השטחי שמספקת התקשורת; אם תהליכים היסטוריים ומדיניים מרתקים אתכם; אם אתם רוצים להבין כיצד פועלים מנגנוני הממשל והשלטון; אם אתם חולמים על קריירה בפוליטיקה או בשירות החוץ; ובקיצור – אם אתם רוצים לדעת יותר על המערכות המשפיעות על חיינו, מדעי המדינה הוא המקצוע שלכם.

תואר במדעי המדינה הוא קרש קפיצה למגוון קריירות בשירות הציבורי ובמגזר הפרטי. אם תעיינו בקורות חייהם של חברי כנסת, ראשי ערים, אנשי תקשורת מובילים, פרשנים ויועצים פוליטיים ובוודאי של חברי הסגל הדיפלומטי, תגלו כי רבים מהם הם בעלי תואר במדעי המדינה.

למה ללמוד מדעי המדינה בבר-אילן?

בגלל שמגיע לכם ללמוד במקום הטוב ביותר

המחלקה ללימודי מדעי המדינה בבר-אילן, הנחשבת לאחת הטובות בישראל, רכשה מוניטין בינלאומי בתחומה, בזכות איכות סגל ההוראה, המגוון הרחב של הקורסים והתוכניות, והרמה הגבוהה של הסטודנטים והבוגרים.

המחלקה מציעה לימודים לתואר ראשון, שני ושלישי. בלימודי התואר הראשון לבחירתכם מספר רב של מסלולים, שחלקם מאפשרים לשלב את הלימודים עם מחלקות אחרות. סימן מובהק להצלחתנו הוא המספר הרב של הסטודנטים שזו מחלקתם הראשית. במחלקה לומדים מספר רב של סטודנטים בשלושת התארים. 

הלימודים במחלקה מתמקדים בדמוקרטיה המערבית ובקשת של משטרים, ביחסים בינלאומיים, במחשבה מדינית, במינהל ובמדיניות ציבורית, בפוליטיקה ישראלית ועולמית ובסוגיות צבאיות ואסטרטגיות. במסלול המורחב למדעי המדינה ניתן להתמחות בצבא, אסטרטגיה וביטחון לאומי, כולל היסטוריה צבאית של המזרח התיכון.

בגלל המרצים בעלי השם העולמי

סגל ההוראה במחלקה למדעי המדינה כולל חוקרים בכירים בעלי שם עולמי ומרצים מנוסים, חלקם אנשי תקשורת בולטים שהחליטו לתרום מהידע ומהניסיון שלהם לטיפוח דור העתיד של הפוליטיקה והתקשורת הישראלית. המחלקה מדורגת שנה אחר שנה בצמרת הטבלה העולמית במספר הפרסומים המדעיים, המופיעים בכתבי העת היוקרתיים בעולם.

בגלל שחשוב להבין כיצד עובדת הדמוקרטיה

"הדמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר", אמר צ'רצ'יל, "מלבד כל יתר השיטות שנוסו עד כה". הלימודים במחלקה מסייעים לחיזוק הדמוקרטיה באמצעות הבנת תפקידיהם של המוסדות הפוליטיים, מציאת איזון נכון בין צורכי הפרט והכלל, ודיון על חלוקה הוגנת של המשאבים בחברה.

בגלל הביקוש הגובר למדעי המדינה כמקצוע ראשי

העלייה בחשיבותו של המקצוע ובמוניטין של המחלקה בבר-אילן מתבטאת היטב בעלייה הדרמטית במספר הסטודנטים הבוחרים ללמוד אצלנו מדעי המדינה כמקצוע ראשי.

בגלל המכונים ומרכזי המחקר

במסגרת המחלקה ללימודי מדעי המדינה פועלים מספר מכוני מחקר מובילים, בהם מרכז בגין-סאדאת ללימודים אסטרטגיים, אחד המוסדות המובילים והמשפיעים ביותר בתחומי מדיניות חוץ וביטחון לאומי; מרכז ארגוב לחקר העם היהודי ומדינת ישראל ועוד.

בגלל הזווית היהודית (שאי אפשר בלעדיה)

המחלקה בבר-אילן שמה דגש מיוחד על המחשבה והארגון המדיניים ביהדות, בוחנת תפיסות פוליטיות שהתפתחו בהגות היהודית, וחוקרת סוגיות כגון רעיון הברית במסורת הפוליטית היהודית, המשטר הראוי ביהדות, היחס ללא-יהודים והציות לחוק המדינה ולסמכות השלטון בראי ההלכה.